Pojawiały się głosy, że pisanie na temat technologii sprzedaży wedle podziału na dane elementy i rozwiązania jest ciekawym zabiegiem, potrafiącym dostarczyć użytkownikom różnych, interesujących szczegółów. A zatem – idźmy za ciosem! Poprzednim razem mówiliśmy o niebagatelnych przykładach wyświetlaczy w drukarkach fiskalnych. Tym razem przeniesiemy się do świata kas, a pod lupę weźmiemy…ich klawiatury.
Owszem – gdy wybieramy kasę fiskalną, to, oprócz dostosowania jej opcji do wymagań naszej firmy, istotne są takie kwestie, jak wydajność, wytrzymałość, funkcjonalność, a nawet wielkość konstrukcji. Ale, prawdę mówiąc, gdy mówimy o pierwszej w życiu styczności z tego typu urządzeniem, niezwykle często w pierwszym planie pojawia się inny, ważny aspekt: prostota obsługi. To jasne, że zależy nam, aby z tych wszystkich funkcji łatwo się korzystało, żeby praca z wybraną kasą rejestrującą dawała poczucie komfortu podczas obsługi klientów lub wykonywania istotnych, fiskalnych obowiązków. I to w dużej mierze zależy od klawiatury, za pomocą której sterujemy urządzeniem – jej typu i możliwości.
Klawiatury – ich rodzaje i związane z nimi cechy charakterystyczne
Dzisiejszy rynek technologii sprzedaży oferuje przedsiębiorcy bogaty wybór kas fiskalnych. Mogą one różnić się wieloma rzeczami: wysokością parametrów użytkowych, dostępnymi funkcjami, a także wariantami konstrukcyjnymi oraz designem. Naturalnie więc, odmienne potrafią być też poszczególne ich elementy – dlatego również klawiatura doczekała się kilku odrębnych „odsłon”.
Najwcześniej powstałym i jednocześnie wciąż najbardziej popularnym rozwiązaniem jest klawiatura modułowa. Jej budowa opiera się na klasycznych, mechanicznych, wypukłych klawiszach. Tego typu panel sterowania z pewnością charakteryzuje się wygodą obsługi (choćby przez sam fakt częstego występowania w wielu urządzeniach, dawniejszych i obecnych).
Niemniej, drugi typ – klawiatura membranowa – oferuje dodatkowe korzyści. Przede wszystkim, nie posiada szczelin, które normalnie występują pomiędzy obudową a przyciskami w klawiaturze modułowej. To w zasadzie wydzielona, płaska (ewentualnie z niedużymi wybrzuszeniami), jednolita powierzchnia, najczęściej wykonana z sylikonu. Dlatego łatwiej ją utrzymać w czystości i, co najważniejsze, zabezpiecza przyciski i podzespoły kasy przed zanieczyszczeniem pyłem oraz przypadkowym zalaniem. Nie oznacza to jednak, że klawiatura modułowa nie może mieć podobnej ochrony – nierzadko występuje możliwość wyposażenia jej w specjalną nakładkę, nieprzepuszczającą wilgoci.
Osobną kwestią jest panel dotykowy, występujący w wybranych i najnowocześniejszych urządzeniach fiskalnych. To skuteczne połączenie dużego ekranu (wyświetlacza operatora) i klawiatury. Budową i sposobem funkcjonowania bardzo przypomina wyświetlacz smartfona. Z łatwością reaguje na dotyk, emituje zmieniające się kontekstowo przyciski, a przy tym – potrafi wykazywać dużą odporność na zarysowania i zalania.
Dodatkowo można mówić o klawiaturach numerycznych (opartych na znakach liczbowych) i alfanumerycznych (zawierających oznaczenia zarówno liczbowe, jak i literowe), albo np. z dodatkowym podświetleniem.
Praktyczne opcje i ciekawe rozwiązania
Jak wiadomo, podstawową funkcją klawiatury kasy fiskalnej jest wprowadzanie do urządzenia konkretnych danych (nazw produktów, cen, ciągów cyfr odpowiadających danym kodom kreskowym itd.) – ale oczywiście to nie wszystko. Panel sterowania pozwala również na korzystanie z konkretnych funkcji urządzenia oraz „zaprogramowanych schematów”. W ich sprawnym używaniu skutecznie pomagają klawisze funkcyjne, będące praktycznie standardem w dzisiejszych kasach. Jak działają?
Najlepiej opisać to na konkretnych przykładach. Weźmy taki model Elzab Mini: urządzenie to posiada membranową klawiaturę, dodatkowo zabezpieczoną wytrzymałą folią przed nagłym zalaniem. Oprócz zwykłych, zawiera ona również przyciski funkcyjne, pozwalających na zaprogramowanie własnych skrótów klawiszowych. Te zaś można przypisać do wybranych pozycji towarowych, sposobów płatności lub opcji kasy. Dzięki temu wprowadzanie danych popularnych produktów i usług bądź wywoływanie istotnych funkcji (jak np. wykonanie raportu dobowego) może odbywać się przy użyciu tylko jednego przycisku. Co to oznacza w praktyce? Zdecydowanie szybszą sprzedaż, łatwiejszą obsługę urządzenia i prostsze wykonywanie niektórych fiskalnych obowiązków.
Dodatkowo, klawiatura modelu Mini E zawiera pomiędzy przyciskami a folią specjalną, papierową wkładkę, którą można wyjąć i własnoręcznie opisać, a następnie umieścić z powrotem (albo w ogóle zastąpić ją nowym wydrukiem), by korzystanie z panelu sterowania stało się jeszcze wygodniejsze.
Można się domyślić, że im szersza oferta, tym więcej przyda się przycisków funkcyjnych. Dlatego większą ich liczbę znajdziemy w kasach systemowych. Tym razem zwróćmy uwagę na model Novitus Soleo Plus E. Jego rozbudowana klawiatura podzielona jest na 2 części. Pierwsza zawiera zwykłe przyciski, druga zaś – funkcyjne, których jest 27. Ale to nie koniec. Każdy z klawiszy funkcyjnych można zaprogramować w 4 tzw. „poziomach”, czyli że pojedynczy ma 4 przeznaczenia. W efekcie, użytkownik jest w stanie uzyskać aż 108 klawiszy pełniących rolę skrótów. Panel sterowania w modelu marki Novitus ułatwia korzystanie z wielu praktycznych opcji, jak wybór jednego z 8 sposobów płatności, programowanie bazy towarowej, prowadzenie stanów magazynowych itd.
Opisaliśmy kolejny element kas rejestrujących, który sam w sobie odgrywa istotną rolę w kontekście różnych aspektów prowadzenia działalności handlowej, takich jak sprawna obsługa klientów, łatwość korzystania z urządzenia czy realizacja wymogów prawnych. Z których rozwiązań Wy korzystacie? Które cenicie i moglibyście polecić?
to się tylko na początku wydaje „czarną magią”, ale później…nie wyobraża sobie człowiek, jak by mógł funkcjonować bez tych opcji i udogodnień!