Kasy fiskalne z kopią elektroniczną – jaki los czeka urządzenia typu offline?

Kasy fiskalne z kopią elektroniczną

Jak wiadomo, na początku lipca br. oficjalnie zakończyła się obowiązkowa wymiana kas fiskalnych offline na online. Warto jednak pamiętać, że konieczność wdrożenia modeli nowego typu dotyczyła jedynie konkretnych typów działalności gospodarczych, np. salonów kosmetycznych i kancelarii adwokackich. W związku z tym, w wielu przedsiębiorstwach można nadal stosować urządzenia z elektroniczną kopią paragonów, czyli offline. Do kiedy jednak takie kasy fiskalne będą dostępne na rynku? I z czym wiąże się instalacja takiej technologii sprzedaży w firmie?

Zakup i instalacja modelu starego typu tylko do końca 2022 roku

Już na wstępie warto przypomnieć, że, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, kasy i drukarki fiskalne z kopią elektroniczną będzie można kupować wyłącznie do 31 grudnia 2022 roku. W późniejszym czasie urządzenia offline całkowicie znikną z polskiego rynku technologii sprzedaży. Co więcej, już od 1 stycznia 2023 roku niedozwolone będzie także ich instalowanie (fiskalizowanie). Czy to oznacza, że wtedy wszyscy podatnicy zostaną automatycznie zobligowani do wdrożenia kas fiskalnych online? Nie, obecnie nie ma żadnych przepisów, które zakładałyby taki scenariusz. Zgodnie z prawem, przedsiębiorcy korzystający z urządzeń offline po 1 stycznia 2023 będą mogli je stosować do momentu zapełnienia modułu fiskalnego. Dopiero po całkowitym zapełnieniu pamięci kasy lub drukarki rejestrującej konieczne okaże się zainstalowanie modelu typu online (współpracującego z Centralnym Repozytorium Kas).

Procedura instalacji urządzenia z kopią elektroniczną

Przy wdrażaniu urządzenia wyposażonego w moduł elektronicznej kopii paragonów należy dopełnić ważnych formalności. Konieczna jest np. terminowa komunikacja z właściwym Urzędem Skarbowym. Podatnik musi pisemnie zawiadomić US o tym, że jego kasa lub drukarka rejestrująca została uruchomiona w trybie fiskalnym (zafiskalizowana). Trzeba to zrobić w terminie do 7 dni, licząc od daty przeprowadzenia wspomnianej czynności. Natomiast wzór samego dokumentu można znaleźć w załączniku nr 3 do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

A na tym nie koniec. W odpowiedzi na złożone zawiadomienie przedsiębiorca otrzyma od Urzędu Skarbowego list zawierający m.in. numer ewidencyjny. Taki kod jest na stałe przypisany do danego urządzenia rejestrującego. Co więcej, podatnik jest zobligowany do trwałego umieszczenia numeru ewidencyjnego w widocznym miejscu na obudowie kasy lub drukarki fiskalnej.

Kasa fiskalna offline = brak ulgi wynoszącej nawet 700 złotych

Obecnie jeszcze wielu przedsiębiorców przy zakupie kasy fiskalnej może zdecydować się na model offline bądź online. W dzisiejszym artykule nie będziemy rozstrzygali tego, co jest lepszym wyborem dla firmy. Chcielibyśmy jednak na koniec przypomnieć o ważnej różnicy pomiędzy obydwoma typami urządzeń. A chodzi nam oczywiście o to, że obecnie zakup kasy fiskalnej z kopią elektroniczną nie jest już w żaden sposób refundowany z budżetu państwa. Ulgę za instalację urządzenia, wynoszącą maksymalnie 700 złotych, można otrzymać wyłącznie w przypadku modelu online. I z pewnością jest to argument, który dla wielu podatników będzie miał decydujące znaczenie.

Jedna myśl w temacie “Kasy fiskalne z kopią elektroniczną – jaki los czeka urządzenia typu offline?”

  1. myślę, że kwestia wspomniana w ostatnim akapicie najlepiej „odstraszy” od dalszego zakupu urządzeń offline i najskuteczniej przyczyni się do maxymalnego upowszechnienia kas i drukarek online 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *