Czytniki kodów kreskowych w „wydaniu” bezprzewodowym

Bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych

Nie od dziś korzystanie z bezprzewodowych urządzeń kojarzy się przede wszystkim z dużą wygodą pracy. Ich obsługa jest komfortowa zwłaszcza w porównaniu z technologiami wymagającymi stosowania kabli komunikacyjnych czy zasilających. W przypadku bezprzewodowych czytników kodów kreskowych duża wygoda pracy to jednak nie wszystko, na co można liczyć. Takie urządzenia auto id mają do zaoferowania znaczenie więcej.

Skaner kodów, który obsługuje łączność Bluetooth

Kiedy mówimy (lub piszemy) o bezprzewodowych czytnikach kodów kreskowych, w zdecydowanej większości przypadków mamy na myśli urządzenia obsługujące łączność Bluetooth. To właśnie taki rodzaj standardu komunikacyjnego jest stosowany w wielu ręcznych skanerach, które pozwalają na szybkie identyfikowanie cyfrowych danych. Co więcej, czytnik bezprzewodowy zazwyczaj łączy się ze swoją stacją dokującą. Za pośrednictwem wspomnianej bazy komunikacyjnej pozyskane informacje są transmitowane do reszty rozwiązania systemowego, np. do oprogramowania sprzedażowego, zainstalowanego na firmowym komputerze POS.

A jakie parametry mają znaczenie w przypadku pracy bezprzewodowej? Istotny będzie z pewnością zasięg Bluetooth, gdyż to on określa, na jak dużą odległość można oddalić się od stacji komunikacyjnej. Ponadto, skaner bezprzewodowy powinien obsługiwać rozwiązanie typu batch mode. Wspomniana funkcja zapewnia „zapamiętanie” kodów kreskowych, które zostaną odczytane poza zasięgiem Bluetooth. Dane te są później, po ponownym znalezieniu się w odpowiedniej odległości, automatycznie przesyłane do firmowego systemu.

Cechy fizyczne przenośnych urządzeń auto id

Każde przenośne urządzenie, również technologia auto id, powinno oferować wygodę pracy. W kontekście czytników bezprzewodowych warto wspomnieć m.in. o ich kompaktowych gabarytach, małej wadze oraz ergonomicznej konstrukcji. Jednak nie tylko to ma znaczenie. Przenośne skanery kodów kreskowych, które obsługują komunikację Bluetooth, zazwyczaj cechują się również większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wiele modeli zapewnia np. wytrzymałość na wielokrotne upadki z wysokości 1,5-2 m. Ponadto, bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych o zastosowaniu przemysłowym spełniają dodatkowo wysokie normy szczelności IP. Dzięki temu są zdecydowanie mniej wrażliwe na niekorzystne działanie pyłu, kurzu czy wilgoci.

Odczyt kodów kreskowych – ważne parametry

Przy omawianiu skanerów bezprzewodowych warto też chociaż krótko wspomnieć o samym identyfikowaniu kodów kreskowych. W wielu modelach pozyskanie danych następuje po wciśnięciu przycisku wyzwalającego odczyt. Niektóre urządzenia oferują jednak także skanowanie automatyczne – po ich umieszczeniu w podstawce (stacji komunikacyjnej). Poza tym, czytniki bezprzewodowe mogą obsługiwać zarówno kody kreskowe 1D, jak i 2D. Rodzaj identyfikowanych symboli, jak również maksymalny zasięg ich prawidłowego zeskanowania, to już jednak często indywidualne cechy konkretnego modelu.

Jedna myśl w temacie “Czytniki kodów kreskowych w „wydaniu” bezprzewodowym”

  1. O, właśnie za takim rozwiązaniem się rozglądam! Chodzi mi o to, że przymierzam się do zakupu czytnika kodów kreskowych, którego kluczową funkcją ma być praca bezprzewodowa. Oczywiście inne parametry również pozostają ważne 😉 ale jednak bezprzewodowość to warunek. Artykuł ciekawy i pomocny, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *