Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, podatnik jest zobligowany zapoznać każdego pracownika, który w jego firmie korzysta z urządzenia fiskalnego, z zasadami prowadzenia ewidencji. Jakie konkretnie procedury przedsiębiorca musi przedstawić zatrudnionej sobie? I o czym jeszcze należy pamiętać, oprócz zapoznania pracownika z zasadami prowadzenia ewidencji?
Informacja z załącznika nr 1 do Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących liczy sobie kilkadziesiąt stron. A to nie jedyne przepisy, które są związane ze stosowaniem urządzeń fiskalnych. Wystarczy wspomnieć o ustawie o VAT lub regulacjach dotyczących wymogów technicznych. Obowiązujące przepisy nie obligują jednak podatnika do tego, aby zapoznał pracownika korzystającego z takiej technologii sprzedaży ze wszystkimi aktami prawnymi. Wystarczające jest przedstawienie osobie zatrudnionej w firmie informacji zawartych w załączniku nr 1 do Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Znajdujące się tam zasady dotyczą przede wszystkim konieczności ewidencjonowania każdej sprzedaży, która jest dokonywana na rzecz osoby fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej) lub rolnika ryczałtowego. Informacje z załącznika przypominają również o tym, że trzeba wtedy wystawić i wydać klientowi paragon fiskalny, który zawiera prawidłowe dane na temat transakcji. Trzeba to zrobić najpóźniej w momencie przyjęcia zapłaty za towar lub usługę (niezależnie od formy płatności wybranej przez nabywcę). Ponadto, można tam przeczytać, że „na osobę, która dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda paragonu fiskalnego (faktury), może zostać nałożona kara grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe (zgodnie z art. 62 § 4 i § 5 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2021 r. poz. 408, z późn. zm.))”.
Oświadczenie dotyczące znajomości zasad prowadzenia ewidencji
Zgodnie z Rozporządzeniem MF w sprawie kas rejestrujących, podatnik musi nie tylko zapoznać pracownika z zasadami prowadzenia ewidencji sprzedaży, ale także sporządzić oświadczenie, które potwierdzi dopełnienie omawianych formalności. Wspomniany dokument należy przygotować oraz podpisać w 2 identycznych egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron. Można wykorzystać do tego wzór oświadczenia, który znajduje się w załączniku nr 1 do Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. I co najważniejsze, obowiązujące przepisy wymagają jednoznacznie, aby dopilnować wszystkich formalności jeszcze zanim konkretny pracownik rozpocznie obsługę klientów przy użyciu urządzenia fiskalnego.
jak dla mnie przydatny wpis bo choć od niedawna interesuje się wszystkimi sprawami związanymi z pracą na kasie fiskalnej to jeszcze z tym tematem się nie zetknełam, dziękuję