Wago-skaner – najważniejsze cechy i główne zastosowanie takiej technologii

Wago-skaner dla sklepu lub restauracji

Waga elektroniczna i skaner kodów kreskowych to 2 urządzenia, które w dzisiejszych czasach często wchodzą w skład rozwiązania systemowego dla firmy. Każde z nich służy, rzecz jasna, do wykonywania zupełnie różnych zadań w przedsiębiorstwie. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich połączyć. Wręcz przeciwnie! Współcześnie wiele działalności decyduje się przecież na wdrożenie wago-skanera. Niekiedy korzystanie z takiego rozwiązania 2w1 jest nawet wskazane, bo zdecydowanie usprawnia obsługę klientów. A co konkretnie oferuje wago-skaner? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Gdzie najczęściej korzysta się z takiego urządzenia 2w1?

Połączenie w jednej obudowie wagi elektronicznej oraz skanera kodów kreskowych, nazywane najczęściej po prostu wago-skanerem, znajduje zastosowanie przede wszystkim w placówkach handlowych. Mamy tu na myśli różnego rodzaju sklepy, m.in. spożywcze, wielobranżowe, markety czy nawet supermarkety. Czyli takie, w których konieczne są 2 rzeczy: szybkie odczytywanie kodów z produktów oraz ważenie towarów, które zostaną później podliczone i sprzedane przy kasie. Ponadto, wago-skaner może być ciekawą propozycją dla lokalu gastronomicznego. W szczególności dla restauracji lub kawiarni, która sprzedaje swoje potrawy i wyroby na wagę, a przy okazji ma też w swoim asortymencie produkty z kodami kreskowymi, np. napoje.

Wbudowanie w miejscu pracy i integracja z resztą systemu sprzedaży

Zdecydowana większość wago-skanerów, które znajdziemy na polskim rynku technologii sprzedaży, jest przystosowana do wbudowania w stanowisku pracy. Takie urządzenie można wmontować np. w boksie kasjerskim, blacie czy ladzie. Zyskujemy wtedy przede wszystkim swobodę ruchów w obrębie miejsca obsługi klientów, a więc po prostu komfort pracy. Omawiane rozwiązanie wpływa także na automatyzację wykonywania obowiązków. Towary można wtedy skanować (umieszczone na nich kody kreskowe) i/lub zważyć dosłownie w tym samym miejscu.

Natomiast osobnym zagadnieniem jest współpraca wago-skanera z pozostałymi elementami rozwiązania systemowego w firmie. Całą technologię zazwyczaj „integruje się” z terminalem komputerowym typu POS – podłącza do niego np. za pomocą portu komunikacyjnego RS-232. To właśnie taki komputer pozwala na zarządzanie większością urządzeń, które są wykorzystywane w ramach systemu sprzedaży. Bo na stanowisku pracy mogą się jeszcze dodatkowo znaleźć np. kasa lub drukarka fiskalna, terminal płatniczy, szuflada kasjerska czy drukarka paragonowa.

Wago-skanery – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze wago-skanera zawsze należy zwrócić uwagę na parametry i funkcje obydwu części składowych takiego rozwiązania technologicznego. Takie cechy będą miały ogromny wpływ na codzienną pracę i powinny być dostosowane do potrzeb konkretnej działalności gospodarczej. W przypadku części „wagowej” istotne okażą się z pewnością obsługiwane zakresy ważenia (wraz z dokładnością). Pisząc wprost, trzeba wybrać takie, które będą zgodne z asortymentem firmy i zapewnią wykonywanie precyzyjnych pomiarów masy produktów. Znaczenie może mieć również wielkość dostępnego obszaru roboczego, czyli szalki.

Z kolei w przypadku części odpowiedzialnej za rejestrowanie danych, w szczególności warto zwrócić uwagę na obsługiwane kody kreskowe. Mogą to być albo wyłącznie symbole typu 1D (jednowymiarowe), albo 1D i 2D (jedno- i dwuwymiarowe). Poza tym, niektóre wago-skanery, te bardziej zaawansowane techniczne, mogą współpracować z systemami kontrolnymi EAS oraz identyfikować znaki Digimarc. A w codziennej pracy kluczowe okazuje się także wyraziste potwierdzenie prawidłowego odczytu kodu kreskowego – zarówno sygnałem świetlnym, jak i dźwiękowym.

Jedna myśl w temacie “Wago-skaner – najważniejsze cechy i główne zastosowanie takiej technologii”

  1. mamy tego typu rozwiązania w naszym niedużym punkcie handlowym w boksach kasowych i muszę przyznać, że sprawdza się to bardzo dobrze, szybsze ważenie produktów i skanowanie ich bardzo przekłada się na sprawną obsługę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *