Jak wybrać wagę elektroniczną – praktyczne wskazówki

Kasa czy drukarka fiskalna to często niezbędne urządzenie w mniejszym lub większym systemie sprzedaży dla firmy. Niemniej, w wielu przypadkach trudno wyobrazić sobie skuteczne obsługiwanie klientów bez odpowiedniej wagi elektronicznej. Pytanie jednak, na jakie parametry i funkcje wspomnianego urządzenia zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru? Poniżej omawiamy kwestie, które wydają się najważniejsze przy podejmowaniu takiej decyzji.

Zakresy ważenia produktów

Waga elektroniczna niewątpliwie powinna być dostosowana do potrzeb firmy, w której będzie działała. W innym przypadku trudno wyobrazić sobie sprawne wykonywanie obowiązków. Natomiast podstawowym parametrem wspomnianego urządzenia są obsługiwane zakresy ważenia. Warto opisać to zagadnienie bardziej szczegółowo.

Pod tym względem współczesne wagi elektroniczne mają naprawdę dużo do zaoferowania. Po pierwsze, wiele modeli zapewnia precyzyjne wykonywanie pomiarów masy w 2 różnych zakresach – mniejszym i większym. Dzięki temu np. lżejsze towary są ważone z lepszą dokładnością Po drugie, niektóre urządzenia umożliwiają również wybór konkretnego wariantu technologicznego. Pozwala to na dopasowanie wersji zakresów ważenia do asortymentu konkretnego przedsiębiorstwa.

Rodzaj wagi elektronicznej

Rozwój technologii wykorzystywanych w punktach handlowych i magazynach doprowadził do tego, że obecnie można wyodrębnić różne rodzaje wag elektronicznych. Podstawową grupą modeli są w tym przypadku urządzenia proste. W dalszej kolejności można wyróżnić wagi kalkulacyjne, które nie tylko wykonują pomiary masy, ale także przeliczają otrzymane wyniki na cenę do zapłaty. Ponadto, na rynku są dostępne urządzenia łączące w sobie funkcjonalność różnych rozwiązań technologicznych. Mowa oczywiście o wagach etykietujących, wyposażonych w mechanizmy termiczne. W tej kategorii można zresztą spotkać modele multimedialne, które oprócz technologii służącej do ważenia produktów i wystawiania wydruków, oferują również obsługę przy pomocy panelu dotykowego. I wreszcie, przedsiębiorcy decydują się niekiedy na wdrożenie wagi platformowej. Urządzenie tego typu sprawdza się przede wszystkim przy pracy z najcięższymi i największymi gabarytowo elementami asortymentu. Posiada bowiem wysokie zakresy pracy oraz obszerną szalkę.

Współpraca z innymi urządzeniami

Przed zamówieniem jakiejkolwiek wagi elektronicznej na pewno trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy urządzenie tego typu będzie współpracowało z innymi elementami systemu sprzedażowego lub magazynowego? Jeżeli tak, warto sięgnąć po model, który jest wyposażony w co najmniej 1 interfejs komunikacyjny. Tylko wtedy możliwe będzie podłączenie wagi elektronicznej do innego urządzenia, np. komputera lub terminala komputerowego.

Bardziej zaawansowane modele wyróżniają się oczywiście obsługą różnych portów komunikacyjnych, np. RS-232, USB oraz Ethernet. Wtedy można z łatwością wybrać odpowiednie złącze do wymiany danych wewnątrz całego rozwiązania systemowego, które zostało wdrożone w danym przedsiębiorstwie.

Klawisze funkcyjne i baza PLU

Opcja definiowania przycisków wagi elektronicznej i elementów asortymentu, które będą ważone, jest zazwyczaj zarezerwowana dla wag kalkulacyjnych, etykietujących oraz multimedialnych. Warto jednak podkreślić, że liczba dostępnych klawiszy funkcyjnych oraz pozycji PLU wynika z parametrów użytkowych konkretnego urządzenia. W jednym modelu będzie można zdefiniować np. kilka przycisków i 100 produktów, a w innym – kilkadziesiąt skrótów klawiszowych i bazę o pojemności do 5 000 towarów.

 

Zależy Ci na tym, aby zamówić wagę elektroniczną, która będzie dopasowana do potrzeb Twojej firmy? Zobacz ofertę urządzeń tego typu i wybierz najlepsze rozwiązanie technologiczne. Przed podjęciem decyzji możesz również poprosić obsługę sklepu o pomoc w zamówieniu właściwej wagi.

Jedna myśl w temacie “Jak wybrać wagę elektroniczną – praktyczne wskazówki”

  1. przydatny tekst, aczkolwiek u mnie w sklepie wystarczającym (ale i niezbędnym) rozwiązaniem okazała się szalka ważąca, zintegrowana z kasą posnet neo xl ej – polecam tym, którzy dysponują niedużą przestrzenią pracy oraz stawiają na jak najszybszą i najprostszą obsługę. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *