Co wiesz o przeglądzie technicznym urządzenia fiskalnego?

Kasa fiskalna Posnet Bingo HS EJ

Każdy przedsiębiorca prowadzący handel na rzecz klientów indywidualnych i korzystający z kasy lub drukarki fiskalnej zdaje sobie sprawę, że jego urządzenie musi przechodzić obowiązkowe przeglądy techniczne. Wymóg ten jest jasno określony w przepisach. Ale czy kiedyś zastanawialiście się, co właściwie dzieje się z Waszym urządzeniem podczas takiej kontroli? I dlaczego działania te są takie ważne? Dziś właśnie kilka słów o tym.

Istota przeglądów technicznych

Dlaczego ta kwestia znalazła się w przepisach fiskalnych? Można tu zasugerować następujący tok myślenia. Otóż, zadaniem przedsiębiorcy korzystającego z kasy lub drukarki jest prawidłowa ewidencja obrotu i odprowadzanie należnych podatków. Zapewnić mają to właśnie wspomniane urządzenia, których parametry i sposób funkcjonowania nie są tu bez znaczenia. Wręcz przeciwnie, tego typu technologie sprzedaży mają ścisły związek z przepisami określonymi przez Ministerstwo Finansów.

Mówiąc w skrócie, od pracy tych urządzeń w dużej mierze zależy zgodna z prawem działalność prowadzonej przez nas firmy. W dużej, lecz nie całkowitej, bowiem ważne są tu także działania podjęte przez podatnika. Niemniej, obowiązkowe przeglądy techniczne mają służyć jak najpewniejszemu wykluczeniu tych czynników, które są niezależne od użytkownika i mogą niekorzystnie wpłynąć na całą ewidencję. Dlatego najczęściej też ewentualne błędy w dokumentacji rozpatrywane są często jako źródło kroków podjętych przez przedsiębiorcę.

Ale jest również i druga strona medalu – przeglądy mają wyprzedzić niesprzyjające okoliczności, które mogą nagle spotkać naszą działalność. Mowa tu o ewentualnych, nieprzewidzianych usterkach i awariach urządzenia fiskalnego. Pamiętajmy, że tego typu sytuacje, jeśli nie posiadamy kasy lub drukarki rezerwowej, zmuszają nas do zatrzymania sprzedaży. A to znowu jest w stanie doprowadzić do pewnych strat finansowych.

Przegląd techniczny i działania pokontrolne

Najczęściej rzecz sprowadza się do takiej sytuacji: firma, u której zakupujemy kasę lub drukarkę fiskalną, jest jednocześnie odpowiedzialna za jej serwisowanie. A zatem i za przeglądy techniczne. Co konkretnie dzieje się podczas takiej kontroli? Uprawniony serwisant sprawdza m.in. kondycję zarówno całej obudowy urządzenia, jak i jej plomb (oraz to, czy ich stan jest zgodny z zapisami w książce serwisowej). Ponadto, ocenia pracę zarówno technicznych elementów (np. mechanizmu drukującego, wyświetlaczy, przycisków klawiatury), jak i programów (np. archiwizującego). Niezbędna jest również weryfikacja działania modułu fiskalnego i pamięci fiskalnej.

Gdy wszystkie te działania dobiegną końca, wraz z urządzeniem fiskalnym otrzymujemy również odpowiedni wpis do jego książki serwisowej. Adnotacja zawiera wyniki przeglądu i ewentualne uwagi pokontrolne. I to nie wszystko – serwisant ma obowiązek również wystawić dokument zaświadczający przeprowadzenie przeglądu, który następnie jest wpinany do książki (na wypadek choćby niezapowiedzianej wizyty przedstawicieli Urzędu Skarbowego).

2 myśli w temacie “Co wiesz o przeglądzie technicznym urządzenia fiskalnego?”

  1. korzystam z kasy fiskalnej, ale przegląd techniczny dopiero przede mną – fajnie było dowiedzieć się co nieco o nim wcześniej, dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *