Nowe Rozporządzenie w sprawie zwolnień ze stosowania kas fiskalnych

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych

Niecały miesiąc temu, a konkretnie 1 grudnia, światło dzienne ujrzał projekt nowego Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z zapowiedziami, wspomniane przepisy fiskalne mają zacząć obowiązywać już za kilka dni, czyli od 1 stycznia 2018 roku. Warto więc wyjaśnić, do jakich zmian dojdzie po ich wprowadzeniu.

Dotychczasowe przepisy w sprawie zwolnień

Na początku przypomnijmy, że zgodnie z ustawą VAT, każdy przedsiębiorca, który obsługuje klientów indywidualnych, powinien korzystać z urządzenia fiskalnego. Niemniej, szczegółowe regulacje w tej kwestii przygotowuje Ministerstwo Rozwoju i Finansów. I dopiero w ten sposób ustalane są konkretne grupy podatników, które muszą używać urządzeń fiskalnych (po przekroczeniu limitu obrotu lub bez względu na wysokość osiąganego obrotu).

Dotychczasowe Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących funkcjonuje od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2017 roku. W związku z tym, konieczne jest wprowadzenie nowych przepisów w tej sprawie. I chociaż będą one w dużej mierze powielały obecne regulacje prawne, podatnicy powinni również spodziewać się pewnych zmian.

Nowe grupy podatników

Kluczową zmianą, wynikającą z wejścia w życie nowego Rozporządzenia, będzie rozszerzenie katalogu czynności, przy wykonywaniu których trzeba bezwzględnie korzystać z kas fiskalnych – niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Od 1 stycznia 2018 roku na wspomnianą listę trafią: usługi kulturalne i rozrywkowe (wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe), ) usługi związane z rozrywką i rekreacją (wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne) oraz usługi w zakresie wymiany walut (z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe). Firmy wykonujące te czynności będą musiały zainstalować urządzenia rejestrujące najpóźniej do 31 marca 2018 roku.

Inne zmiany w regulacjach prawnych

Warto pamiętać o tym, że rok 2018 będzie bardzo „bogaty” w różne zmiany prawne, które są niezwykle istotne dla użytkowników kas rejestrujących. W najbliższych 12 miesiącach w Polsce rozpocznie się stopniowe wprowadzanie systemu fiskalizacji online. Pierwsze regulacje w tej sprawie wejdą w życie już na początku stycznia 2018 roku. A będzie to Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczące nowych wymogów i kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Jedna myśl w temacie “Nowe Rozporządzenie w sprawie zwolnień ze stosowania kas fiskalnych”

  1. cóż, pewne zmiany, podobnie jak w ostatnich latach, były raczej do przewidzenia 😉 w zasadzie to już nie zmiany tylko tendencje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *