Jakie raporty musi wykonywać użytkownik kasy fiskalnej?

Raporty na kasie fiskalnej

Czy codzienną czynnością, towarzyszącą stosowaniu kasy rejestrującej, jest jedynie wystawianie paragonów fiskalnych? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Zgodnie z przepisami, każdego dnia, w którym wydawane są wspomniane dowody sprzedaży, a podatnik prowadzi ewidencję na kasie, trzeba również realizować raporty dobowe. Co więcej, odrębne zestawienie należy wykonywać po zakończeniu całego miesiąca sprzedażowego.

Dlaczego ten obowiązek jest tak ważny?

Nie bez powodu użytkownicy urządzeń fiskalnych są zobligowani do wykonywania raportów dobowych oraz miesięcznych. Realizowanie tych dokumentów jest niezbędne do uzyskania zestawienia łącznej kwoty sprzedaży brutto – z podziałem na stawki VAT i wartości należnego VAT. Kiedy trzeba dokonywać odpowiednich wydruków?

Jak sama nazwa wskazuje, raport dobowy powinien być zrealizowany po zakończeniu dnia, w którym na kasie fiskalnej była prowadzona ewidencja. Jeżeli jednak przedsiębiorca zapomni o tym zestawieniu, dopuszczalne jest jego wykonanie następnego dnia – ale koniecznie przed zarejestrowaniem na urządzeniu transakcji z nową datą. A jak to wygląda w przypadku raportu miesięcznego? Zgodnie z przepisami, podatnik musi zrealizować takie zestawienie po zakończeniu miesiąca, w którym prowadzona była sprzedaż na rzecz osób fizycznych – najpóźniej do 25. dnia kolejnego miesiąca.

W jaki sposób kasy ułatwiają dopełnienie formalności?

Współczesne kasy rejestrujące posiadają różne funkcjonalności, które zapewniają podatnikom łatwiejsze przestrzeganie przepisów. I nie chodzi tylko o modele zapisujące kopię paragonów fiskalnych w formie elektronicznej, czyli na karcie pamięci. Część urządzeń posiada także funkcjonalność, która przypomina o konieczności wykonanie raportu dobowego. Żadna kasa nie zrealizuje tego dokumentu za podatnika, tzn. samodzielnie. Niemniej, już samo przypomnienie daje większą pewność, że obsługa urządzenia będzie przebiegała zgodnie z wymogami prawnymi.

Czy trzeba wykonywać raport roczny?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, czy powinni wykonywać roczny raport fiskalny? Warto więc podkreślić, że polskie przepisy w żadnym miejscu nie definiują takiego obowiązku. Podatnik może oczywiście zrealizować zestawienie roczne na swojej kasie fiskalnej. Wystarczy wybrać odpowiedni zakres dat w menu urządzenia i wykonać taki raport. Zestawienie to nie będzie jednak miało wpływu na poprawność prowadzenia ewidencji.

Jedna myśl w temacie “Jakie raporty musi wykonywać użytkownik kasy fiskalnej?”

  1. Na całe szczęście mnie się nigdy nie zdarzyło zapomnieć wykonać dany raport fiskalny. Może to też dlatego, że sytuacje, kiedy nie były one wymagane, mogę policzyć na palcach jednej ręki – praktycznie takowe się nie zdarzają 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *