Rok 2018 będzie początkiem e-paragonów!

Elzab Jota E - kasa fiskalna online ready

To już w zasadzie pewne: na początku przyszłego roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju, ustanawiające nowe warunki techniczne dla użytkowanych urządzeń rejestrujących. Dla branży fiskalnej oznacza to sporo poważnych zmian, a jedną z nich będzie pojawienie się paragonów w formie elektronicznej. Czego jeszcze należy się spodziewać po wspomnianych regulacjach prawnych?

Paragon na koncie poczty elektronicznej

Można powiedzieć, że projekt Rozporządzenia zakłada ogólne unowocześnienie obrotu gospodarczego. W praktyce, chodzi o wprowadzenie zaawansowanego systemu fiskalizacji, a wraz z nim online’owych kas rejestrujących, dysponujących opcją emitowania e-paragonów.

W niedalekiej przyszłości, poza tradycyjnym wydrukiem, klient będzie mógł otrzymać dokument w formie cyfrowej. Przechowywany np. na koncie poczty elektronicznej, wyeliminuje konieczność posiadania papierowej wersji w celu skorzystania z prawa zwrotu lub reklamacji. To z pewnością okazałoby się dużym udogodnieniem dla nabywców. Z wspomnianego rozwiązania technologicznego wynikałyby też inne zmiany: z rynku najprawdopodobniej zaczną znikać dwurolkowe urządzenia rejestrujące, zaś standardową formą archiwizowania danych o dokonanych transakcjach będzie elektroniczna kopia paragonów.

System fiskalizacji online, który połączy wszystkie kasy

Innowacja w postaci e-paragonu to jedynie fragment zmian, jakich dotyczą prace nad projektem Rozporządzenia, które ma zacząć funkcjonować w 2018 roku. Główną, poruszaną kwestią wydaje się zwłaszcza utworzenie nowoczesnego systemu fiskalizacji online, z którym zostaną połączone przez Internet wszystkie przyszłe urządzenia rejestrujące. Dzięki temu mnóstwo danych na temat działalności polskich przedsiębiorstw oraz realizowanych przez nie transakcji będzie automatycznie przekazywana do serwerów Ministerstwa Finansów. W ten sposób organy skarbowe otrzymają precyzyjne narzędzie analityczne, pozwalające jeszcze skuteczniej zadbać o ściągalność należnych podatków i uczynić kolejny ważny krok w kierunku eliminacji tzw. szarej strefy.

Temu ma też służyć ujednolicenie protokołu komunikacyjnego we wszystkich kasach fiskalnych online. Za sprawą tego rozwiązania każdy model umożliwi współpracę z terminalem płatniczym. Celem tego rozwiązania jest popularyzacja transakcji bezgotówkowych – usprawniających przebieg sprzedaży, tańszych w administrowaniu, a także łatwiejszych w monitorowaniu przez resort finansów.

A co z podatnikami oraz ich urządzeniami fiskalnymi?

Osobną kwestią jest fakt, że tak dalekosiężne zmiany zobowiążą wielu przedsiębiorców do wymiany dotychczasowych urządzeń fiskalnych na rozwiązanie, jakim jest kasa fiskalna online. Jednak realna konieczność podjęcia takich kroków niekoniecznie nastąpi z początkiem 2018 roku, kiedy Rozporządzenie wejdzie w życie. Podatnicy będą mogli korzystać z obecnie użytkowanych technologii do czasu, aż wygasną homologacje nadane przez Główny Urząd Miar. Dlatego proces wymiany kas może potrwać i do 2020 roku. Tymczasem ci przedsiębiorcy, którzy powinny zakupić urządzenie rejestrujące jeszcze w 2017 roku, mają inne wyjście: wybór kasy fiskalnej z certyfikatem Online Ready. Dzięki temu, gdy nowe regulacje prawne zaczną funkcjonować, zajdzie jedynie potrzeba modernizacji nabytego modelu (np. dostosowania do pracy w powstałym systemie i wyposażenia w opcję wystawiania e-paragonów), nie zaś jego całkowita wymiana.

Jedna myśl w temacie “Rok 2018 będzie początkiem e-paragonów!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *