Ulga za kasę fiskalną to nie żadna promocja, a refundacja pochodząca z budżetu państwa. Pozwala ona podatnikowi odzyskać część wydatku na urządzenie rejestrujące sprzedaż – do 90% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 700 zł. Ulga nie jest jednak przyznawana w przypadku każdej instalacji urządzenia fiskalnego. Do jej otrzymania niezbędne jest spełnienie warunków, które zostały wyszczególnione w ustawie o VAT oraz odrębnym Rozporządzeniu Ministra Finansów. Co konkretnie ma wtedy znaczenie?
Refundacja urządzeń fiskalnych nowego typu
Pierwszym założeniem, o którym musimy wspomnieć już na wstępie, jest rodzaj zainstalowanego urządzenia fiskalnego. Obecnie refundacji podlegają wyłącznie kasy i drukarki rejestrujące online – modele wyróżniające się m.in. współpracą z Centralnym Repozytorium Kas. Przy zakupie urządzenia z elektroniczną kopią paragonów, bo takie technologie sprzedaży nadal są dostępne na polskim rynku, nie można więc liczyć na żadną ulgę. Z czego to wynika? Prawdopodobnie z chęci promowania nowego typu kas i drukarek fiskalnych. Urządzenia online są nie tylko wydajniejsze, ale też łatwiejsze do kontrolowania.
Kiedy można ubiegać się o ulgę za kasę online?
Od początku funkcjonowania ulgi za kasę fiskalną, była ona (ulga) przyznawana za instalację pierwszego urządzenia tego typu w firmie. Warto więc podkreślić, że obecnie również obowiązuje takie kryterium. Dodatkowo jednak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, musi to być urządzenie fiskalne online (przekazujące dane do CRK). Ale na tym nie koniec… Ustawodawca zdecydował, że refundowana będzie też obowiązkowa wymiana kas fiskalnych w konkretnych branżach. Ulga przysługuje więc podatnikom, którzy zostali zobligowani do wcześniejszego wdrożenia urządzeń typu online, np. właścicielom restauracji, salonów kosmetycznych czy hoteli. W takiej sytuacji można skorzystać z ulgi nawet wtedy, gdy wcześniej w firmie była już stosowana kasa fiskalna.
2 formy refundacji – zwrot na konto lub odliczenie podatku
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, jaką formę ma ulga za kasę fiskalną online. A w sumie o tym, jakie formy… Sposób przyznania refundacji jest bowiem inny dla podatników VAT oraz przedsiębiorców zwolnionych z VAT bądź świadczących wyłącznie usługi zwolnione. W przypadku tych pierwszych (płatników VAT) polega to po prostu na odliczeniu właściwej kwoty w deklaracji podatkowej za okres, w którym zakupiono i zainstalowano kasę fiskalną online (lub za okres późniejszy). Zupełnie inaczej przebiega to u przedsiębiorców z drugiej grupy. Podmioty zwolnione z VAT lub wykonujące jedynie czynności zwolnione muszą złożyć wniosek o ulgę do właściwego Urzędu Skarbowego. Dopiero na podstawie takiego dokumentu US przyznaje refundację.
nie dziwi mnie takie podejście do ustawowej ulgi, skoro ma się na względzie bądź co bądź coraz sprawniejsze wdrażanie systemu online. nie chcesz korzystać z urządzenia fiskalnego nowszego typu? ok, ale zapomnij o „promocji” 😉 dobrze jednak, że dotyczy ona również tych, którzy muszą nabyć model online, choć w teorii, tak jak inni, mogliby dalej pracować na swoich starszych technologiach