Kto i kiedy musi jeszcze zainstalować kasy fiskalne online?

Kto i kiedy musi zainstalować kasę online

Epidemia koronawirusa w Polsce spowodowała, że zmieniły się pierwotne założenia procesu fiskalizacji online. Nie oznacza to jednak, że wskazane przez ustawodawcę typy działalności nie muszą wymieniać swoich urządzeń rejestrujących. Konieczność stosowania kas bądź drukarek online nadal obowiązuje w przypadku konkretnych firm, lecz zmieniły się ostateczne terminy wdrożenia takich technologii sprzedaży. Warto więc przypomnieć, kto i kiedy musi jeszcze zainstalować urządzenia łączące się z CRK.

Dodatkowe Rozporządzenie Ministra Finansów

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, proces fiskalizacji online, czyli obowiązkowego wdrażania kas i drukarek nowego typu, miał zakończyć się już w 2020 roku. Na skutek epidemii koronawirusa daty początkowo wprowadzone przez ustawodawcę zostały jednak przesunięte o 6 miesięcy. Natomiast przepisy w tej sprawie, a konkretnie Rozporządzenie MF dotyczące przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, weszły w życie 18 czerwca 2020 roku. Wspomniane regulacje prawne obowiązują w przypadku 2 grup podatników, które miały jeszcze wymienić dotychczasowe urządzenia fiskalne.

Gastronomia, hotele i sprzedaż węgla

Zgodnie z przywołanym Rozporządzeniem MF, firmy zajmujące się świadczeniem usług związanych z wyżywieniem, w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania lub sprzedażą węgla, muszą zacząć korzystać z urządzeń fiskalnych online najpóźniej od 1 stycznia 2021 roku. Chodzi tu więc głównie o wszelkiego typu lokale gastronomiczne (stacjonarne placówki, również te działające sezonowo) i hotele, motele, hostele, zajazdy czy pensjonaty. No i oczywiście o firmy, które zajmują się sprzedażą produktów przeznaczonych do celów opałowych.

Fryzjerzy, lekarze, kosmetyczki, (…)

Trzecia grupa przedsiębiorców, którzy zostali zobligowani do stosowania urządzeń fiskalnych online, jest chyba najbardziej zróżnicowana. Znaleźli się w niej właściciele salonów fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, prywatnych placówek medycznych, kancelarii prawnych i adwokackich, firm budowlanych oraz działalności służących poprawie kondycji fizycznej (np. siłowni i placówek typu fitness). Wspomniana grupa podatników musi zacząć stosować kasy bądź drukarki fiskalne online najpóźniej od 1 lipca 2021 roku.

Refundacja kosztów za wymianę kasy fiskalnej

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że podatnicy zobligowani do wcześniejszego zainstalowania kas online – w terminach ustalonych przez ustawodawcę – mogą skorzystać z refundacji części wydatku na nowe urządzenia. Ulga wynosi do 90% wartości kupionego modelu, jednak nie więcej niż 700 zł. Aby z niej skorzystać, trzeba nie tylko zainstalować urządzenie fiskalne online w odpowiednim terminie, ale także zacząć stosować taką technologię sprzedaży.

Jedna myśl w temacie “Kto i kiedy musi jeszcze zainstalować kasy fiskalne online?”

  1. dobrze zatem, że jest jeszcze trochę czasu. chociaż prawdę mówiąc wiążą się z tą sytuacją jeszcze inne, przykre konsekwencje, więc trudno tu mówić o „korzystnych okolicznościach”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *