Urządzenia rejestrujące sprzedaż w powszechnej świadomości przedsiębiorców kojarzą się z 2 rodzajami modeli – kasami oraz drukarkami fiskalnymi. Niektórzy podatnicy są wręcz często zdziwieni, kiedy słyszą, że istnieje jeszcze jeden typ takiej technologii dla handlu i usług. Od pewnego czasu na rynku są również dostępne kasoterminale, czyli urządzenia rejestrujące, które łączą w sobie funkcje fiskalne oraz płatnicze.
Jak działa połączenie różnych elementów systemu?
Kasoterminal można uznać za pełną integrację różnych elementów systemu sprzedaży. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, w urządzeniu tego typu mamy do czynienia z częścią fiskalną oraz płatniczą. Pierwsza odpowiada za rejestrowanie sprzedaży i m.in. wystawianie paragonów dla klientów indywidualnych, natomiast druga – za akceptowanie płatności kartą bądź telefonem. Ponadto, każdy kasoterminal jest wyposażony w oprogramowanie, które umożliwia wygodne zarządzanie tak rozbudowaną funkcjonalnością. I co najważniejsze, wszystkie te elementy są zamknięte w jednej, naprawdę kompaktowej obudowie. Dzięki temu kasoterminal nie tylko cechuje się ogromną wszechstronnością, ale także zajmuje niewiele miejsca na stanowisku obsługi klientów. Wśród urządzeń tego typu znajdziemy nawet rozwiązania stworzone z myślą o pracy mobilnej.
Urządzenie online lub z kopią elektroniczną
Początkowo dostępne na polskim rynku kasoterminale były wyłącznie urządzeniami fiskalnymi z elektroniczną kopią paragonów. A jak wiadomo, część przedsiębiorców musi już korzystać z modeli typu online, czyli takich, które zapewniają m.in. automatyczną transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas. Niedługo zresztą kolejne grupy podatników zostaną zobligowane do stosowania wyłącznie takich technologii sprzedaży, np. właściciele lokali gastronomicznych, placówek medycznych oraz salonów kosmetycznych. Dlatego warto podkreślić, że obecnie dostępne są zarówno kasoterminale z kopią elektroniczną, jak i modele, które gwarantują zgodność z wymogami systemu fiskalizacji online.
Kasoterminale w programie Polska Bezgotówkowa
Od stycznia 2018 roku w naszym kraju funkcjonuje program wsparcia przedsiębiorców Polska Bezgotówkowa. Mogą z niego skorzystać te podmioty, które dotychczas nie korzystały z terminali do kart płatniczych. Celem programu jest więc promowanie obrotu bezgotówkowego i zwiększenie liczby firm akceptujących e-płatności. Warto przypomnieć, że dołączenie do tej akcji zapewnia przedsiębiorcy m.in. refundację kosztów, które wiążą się z zainstalowaniem oraz rocznym użytkowaniem wspomnianego urządzenia. Jaki ma to jednak związek z kasoterminalami? To proste – przy wdrożeniu omawianej przez nas technologii sprzedaży również można przystąpić do programu wsparcia Polska Bezgotówkowa.
z tekstu wynika wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań dlatego sądzę że kasoterminale naprawdę będą siłą rzeczy coraz popularniejszymi urządzeniami w w różnych punktach handlowo usługowych.