Jakie zmiany wprowadzi nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju?

18 sierpnia 2016 roku, na stronach Rządowego Centrum Legislacji, pojawił się projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Nowe przepisy są przygotowywane w związku z pomysłem na wprowadzenie systemu urządzeń fiskalnych online. Jakich zmian należy się więc spodziewać w przyszłości? Kiedy wejdą one w życie?

Czym będzie system online?

Głównym celem stworzenia systemu online jest doprowadzenie do sytuacji, w której dane ze sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych (rejestrowanej na kasach fiskalnych), będą na bieżąco archiwizowane w centralnym serwerze resortu finansów. Co za tym idzie, ułatwi to chociażby kontrolowanie podatników oraz wyłapywanie nieprawidłowości.

W praktyce będzie to wyglądało tak, że kasa, poza standardowym wystawieniem paragonu fiskalnego, prześle również odpowiednie informacje do centralnego serwera. Konsekwencją wprowadzenia takich zmian może być więc konieczność wymiany urządzenia na takie, które spełni wspomniane wymogi. W części przypadków wystarczające okaże się wyposażenie kasy we właściwy interfejs do transmisji danych.

Jakim wymogom będą podlegać kasy fiskalne?

Projekt Rozporządzenia MR zawiera kilka nowych wymogów względem kas fiskalnych. Urządzenia rejestrujące mają np. pozwalać na „wystawianie” i przesyłanie e-paragonów – jeśli tylko klienci sobie tego zażyczą. Równocześnie jednak, kasy nadal będą posiadały mechanizmy termiczne, służące do drukowania papierowych dowodów sprzedaży.

W projekcie znalazło się również pojęcie „pamięci chronionej”. Biorąc pod uwagę dotychczasowe przepisy, jest to nowe rozwiązanie. W największym skrócie: w pamięci tej będą przechowywane (w formie elektronicznej) wszystkie paragony oraz informacje o pozostałych czynnościach.

Najistotniejsze wydaje się jednak to, że kasy mają się łączyć bezpośrednio z serwerem centralnym Ministerstwa Finansów. Odpowiedni moduł komunikacyjny będzie zapewniał jeden standard transmisji danych. Ponadto, warunki techniczne spełnią tylko urządzenia współpracujące z terminalami płatniczymi.

Szczegółowe informacje na temat planowanych zmian można znaleźć pod tym adresem. Natomiast samo Rozporządzenie ma wejść w życie od 2018 roku.

Co przemawia za wprowadzeniem zmian?

System kas fiskalnych online ma się przede wszystkim przyczynić do poprawy ściągalności podatków, a w konsekwencji – do zmniejszenia szarej strefy. Dodatkową korzyścią, która z tego płynie, będzie wspieranie uczciwych przedsiębiorców. Ponadto, nowy system można uznać za jeden z etapów większego planu, jakim jest zwiększenie roli płatności bezgotówkowych (stąd m.in. wymogi dotyczące współpracy kas z terminalami płatniczymi). I wreszcie, zgodnie z założeniami, zmiany zmniejszą losowość kontroli przeprowadzanych przez urzędników skarbowych.

Co może być kłopotliwe?

W całej sytuacji problematyczne wydają się 2 kwestie. Po pierwsze, wielu podatników będzie musiało, wcześniej lub później, kupić nowe urządzenia. A to się zawsze wiąże z dodatkowymi kosztami dla firmy. Po drugie, system kas fiskalnych online będzie wymagał przesyłania danych do serwerów MF. Tutaj wątpliwości budzi fakt, że nie we wszystkich miejscach w Polsce przedsiębiorcy mają dostęp do dobrego łącza internetowego bądź zasięgu GSM. Innymi słowy, prawidłowe przesyłanie danych może się okazać po prostu kłopotliwe i trudne do wykonania.

Jedna myśl w temacie “Jakie zmiany wprowadzi nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju?”

  1. no właśnie – pożyjemy, zobaczymy. jak przyjdzie do kupowania nowych i zapewne nietanich kas fiskalnych – wtedy porozmawiamy o „korzyściach” tego rozwiązania…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *