Kasa fiskalna i praktyczne zastosowanie jej… designu?

Design kas rejestrujących

Co jest istotne w nabywanej kasie fiskalnej? W zasadzie można powiedzieć, że wszystko. Poszczególne parametry, funkcje czy cechy konstrukcyjne będą rzutowały bowiem na pracę z dostępnym asortymentem, obsługę klientów czy wygodę korzystania z urządzenia. Ale czy rzeczywiście każda cecha tego typu technologii sprzedaży – nawet taka jak wygląd – znajduje zastosowanie przy prowadzeniu działalności handlowej bądź usługowej? Okazuje się, że tak, choć wspomniane zastosowanie może nie być takie oczywiste.

Znaczenie wzornictwa w technologiach użytkowych

Wrażenia estetyczne to aspekt występujący praktycznie w każdej grupie produktów – nawet takiej, w której pozornie nie ma on żadnego znaczenia. W końcu gdy decydujemy się na zakup telewizora, laptopa czy telefonu mobilnego, kierujemy się przede wszystkim jego parametrami i możliwościami. Tym, jak szybko pracuje dany model, jakie on oferuje funkcje bądź standardy komunikacyjne no i oczywiście – ile kosztuje. Jeśli jednak dojdzie do wyboru produktu spośród kilku, w których wymienione kwestie są zbliżone, prawdopodobnie wybierzemy urządzenie najbardziej pasujące nam pod względem wizualnym. To naturalna, świetnie zrozumiała dla konsumentów sprawa. Oczekujemy bowiem, że wybrana technologia nie tylko spełni swoje podstawowe, użytkowe zadania. Chcemy, aby estetycznie współgrała z naszym gustem, naszą osobowością czy też wystrojem miejsca, w którym będzie się znajdować. Żeby było ciekawiej – czasem te kwestie okazują się naprawdę ważne. Do tego stopnia, że niektórzy użytkownicy są w stanie zrezygnować z pewnych mniej istotnych (dla nich) funkcji lub parametrów na rzecz właśnie atrakcyjnego designu. Jednym słowem – choć wygląd urządzenia z pewnością nie jest punktem wyjścia dla wyboru konkretnego produktu, to jednak bezsprzecznie okazuje się ważny dla niejednego użytkownika.

Design kasy fiskalnej jako kolejne „narzędzie pracy”

Pytanie jednak, czy powyższe wnioski można zastosować w przypadku technologii sprzedaży? Coś musi być na rzeczy, skoro współcześnie producenci urządzeń rejestrujących ewidentnie poświęcają temu aspektowi swoją uwagę. Obecnie na rynku znajdziemy nieraz kasy fiskalne o naprawdę ciekawym, oryginalnym designie, czy też modele występujące w licznych wersjach kolorystycznych. Poza tym, użytkownicy technologii sprzedaży – podobnie jak wszyscy inni – również mają swoje preferencje estetyczne, patrzą na jakość wykonania produktu, który nabywają. Jednak wzornictwo kas fiskalnych zyskuje na znaczeniu dopiero w momencie, gdy zdamy sobie sprawę, że potrafi ono też sprzyjać prowadzeniu działalności handlowej lub usługowej. Z jednej strony wygląd takiego urządzenia może być niezauważalny, nie zwracać uwagi konsumenta. Z drugiej zaś, atrakcyjny design technologii sprzedaży – podobnie jak wszystkie inne szczegółu – wysyła komunikaty działające na podświadomość nabywcy. Zadbany wygląd kasy fiskalnej, nowoczesna, stylowa sylwetka, kolorystyka budząca wrażenie elegancji czy wyraźna dbałość o szczegóły to cechy, które mogą wpływać na ogólny odbiór firmy – mówią o jej prestiżu, o wysokiej jakości oferty czy znakomitym podejściu do klienta. Może to mieć znaczenie zwłaszcza w działalnościach, których branża niejako opiera się na wrażeniach wizualnych, np. w salonach urody. Wrażenia są jeszcze bardziej spotęgowane, gdy spójność estetyczna podkreśla spójność wizerunku marki – np. kolorystyka technologii sprzedaży komponująca się z wystrojem wnętrza przedsiębiorstwa lub barwami jego logotypu. W takim ujęciu nawet design kasy fiskalnej może stać się kolejnym, dodatkowym narzędziem marketingowym, dokładającym swoje „trzy grosze” do sukcesu w biznesie.

Jedna myśl w temacie “Kasa fiskalna i praktyczne zastosowanie jej… designu?”

  1. tak sie sklada ze posiadam kase elzab k10 ktora jest na zdjeciu i musze przyznac, ze – pomijajac parametry – no to faktycznie, wyglad tego urzadzenia przykul moja uwage 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpowiedz poprawnie *